تراز آزمایشی

تراز آزمایشی یکی از گزارشاتی است که میتواند گزارشی جامع از مجموع رویدادهای مالی یک موسسه را به ما بدهد.

اگر بخواهیم شفاف تر به تشریح این موضوع بپردازیم میتوان گفت تمامی حسابهایی که در اسناد مالی مورد استفاده قرار گرفته اند در این گزارش جای میگیرند .نوع ساده این گزارش معمولا دارای ۴ ستون است که دو ستون آن مربوط به جمع گردش حسابهاست و دو ستون دیگر آن مربوط به مانده حسابهاست .

تفاوت این گزارش با ترازنامه در این است که در ترازنامه جایی برای حسابهای موقت وجود ندارد و تنها حسابهای دائمی وجود دارند.اما در تراز آزمایشی همه حسابهایی که در اسناد قرار گرفته اند جای دارند .کاربرد این گزارش بیشتر برای چک کردن اسناد و تراز بودن آنها و بررسی کلی حسابهایی که دارای مانده می باشند است.

تراز آزمایشی معمولا در دو حالت تهیه میشود :

تراز آزمایشی قبل از بستن حسابها

تراز آزمایشی بعد از بستن حسابها     

حسابداری دستی یا نرم افزاری ؟؟؟

سلام…

تو این نوشته میخوام از موضوعی صحبت کنم که خیلی از دوستانی که دانشجوی رشته حسابداری هستن ، زمانی که به این مرحله میرسن که احساس نیاز برای آموزش نرم افزارهای مالی  میکنن تو این چالش قرار میگیرن…..

خیلی ها اعتقاد دارن به اینکه با یه نرم افزار معمولی و ساده حسابداری میشه عملیات مالی یه شرکتی رو انجام داد ….

خیلی ها هم اعتقاد دارن که امور مالی یه شرکت رو با یه نرم افزار خوش دستی که خودشون هم میتونن باهاش کار کنن به فرد مبتدی مالی میشه سپرد و ازش تو این زمینه استفاده کرد….

در مورد درست بودن نظرات فوق نمیخوام چیزی بگم چون به نظر من هدف استفاده و سطح انتظارات ودانش استفاده کنندگان از گزارشات مالی در شرکتها و سازمانهای مختلف بسیار متنوع است.

اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که برای فردی که میخواد تازه وارد بازار کار مالی بشه آموزش دستی حسابداری بعنوان گام اول مناسبتر هست یا آموزش نرم افزاری….  ؟؟؟

بدیهیست فردی که یک حرفه یا دانش رو بصورت پایه ای یاد میگیره و اساس و بنیان اون علم را فرا میگیره قاعدتا قدرت و تسلط بیشتری نسبت به اون علم داره .دوستان زیادی رو میشناسم که با نرم افزارهایی مثل هلو و برلیان و رافع و…. کارمیکنن و مدتها هم تو این نرم افزارها تجربه دارن اما توانایی اونها در حدیه که فقط میتونن با کدهایی که از قبل تو سیستم ایجاد شده  کارکنن .اما در زمان ایجاد کد حساب جدید از تحلیل و شناسایی اینکه این حساب جدید باید در کجا و زیر مجموعه کدام حساب ایجاد بشه عاجز هستن و در مواقع خیلی زیادی هم دچار اشتباه میشن و درنهایت این عمل منتج میشه به ایجاد گزارشات اشتباه و گمراه کننده.

این درحالیست که همین فرد بطور مثال اگر از نرم افزار   Xدست بکشه و قرار باشه با نرم افزار دیگری کار بکنه سرعت هماهنگی و مسلط شدنش به نرم افزار جدید بسیار کند است.اما فردیکه تسلط او بر حسابداری دستی کامل باشد و بداند که قراراست سیستم چه اطلاعاتی ازش بگیره و چه گزارشاتی رو ارائه بده ،رسالت مشترک همه نرم افزارهای مالی رو میدونه و خیلی راحتتر و قویتر با هر نرم افزاری عجین میشه .

نتیجتا فکر میکنم اگر ابتدا بتوانیم حسابداری دستی رو خوب یاد بگیریم و بعد وارد فراگیری نحوه کار با نرم افزارهای مالی بشیم خیلی مناسبتر باشه ، هم برای افرادی که رشته دانشگاهیشون حسابداری هست وهم برای اوندسته از دوستانی که از رشته های دیگر وارد این حرفه میشن.

موفق باشید ….

استانداردهای حسابداری

استاندارد شماره ۱ حسابداری

با عرض سلام

این مطلب رو گذاشتم برای اوندسته از دوستان و دانشجویانی که همیشه دوست داشتن استاندارد های حسابداری رو بخونن اما  تعداد بالای صفحات استانداردها و نوع نگارش استانداردها تمایل اونها رو برای انجام اینکار پایین آورده .

در این سری از مقالات سعی بر این دارم که خلاصه ای از همه استانداردهای حسابداری ایران رو همراه منبع اصلی براتون بذارم تا با صرف وقتو انرژی  کمتر به بخشهای مهم اونها دسترسی داشته باشین. در نگارش این مقالات تمام تلاشم بر این بوده که چکیده کردن مطالب صدمه ای به موارد مهم و با اهمیت نزنه .

امیدوارم قابل قبول واقع بشه …

لینکهای دانلود :

نسخه خلاصه استاندارد شماره یک حسابداری

نسخه اصلی استاندارد شماره یک حسابدرای

 

پدر علم حسابداری ؟؟

300px-Luca_Pacioli_(Gemaelde)

شاید جالب باشد که بدانید حسابداری به معنای آنچه که امروزه میشناسیم از کجا آغاز شد و چه کسی این نیاز را احساس کرد و بدنبال چاره ای بود …

فردی بنام لوکاپاچیولی از کشور ایتالیا که برخی با نام لوکاپاسیولی او را میشناسند روشی را ابداع کرد کار را برای ثبت و ضبط معاملات بازرگانان ایتالیایی راحت نمود.جالب است بدانید این مرد بزرگ مدتی در شهر میلان با لئوناردو داوینچی نقاش معروف همراه بود و با او زندگی میکرد و بدلایلی هر دو مجبور به ترک میلان شدند و با هم سفرهای زیادی داشتند .

لوکاپاچیولی یک کشیش ریاضیدان بود که علاوه بر کار تدریس کتابهای متعددی را هم نوشته است .

در کتاب ریاضیات لوکا پاچیولی ،او بخشهایی را در مورد حسابداری و آنچه که ما امروزه بعنوان حسابداری دوطرفه میشناسیم نوشت که در اروپا استفاده قابل توجهی از این روش شد کم کم با توجه به انقلاب صنعتی که در برخی از کشورها مثل آمریکا و انگلیس صورت گرفت حجم معاملات افزایش یافت و با روند افزایش حجم نقدینگی و توسعه مبادلات نیاز شرکت ها و سازمانها به این روش ابداعی او بیشتراز گذشته شد. در واقع هسته اصلی آنچه را که ما امروزه بعنوان حسابداری میدانیم توسط این شخص بزرگ پایه ریزی شد و به سرعت به سمت تکامل پیش رفت.

لوکا معتقد بود که امکان ندارد بدهکاری یک موسسه با میزان بستانکاری آن برابر نباشد و بر همین اساس معادله زیر را که امروزه بعنوان معادله اساسی حسابداری معروف است مطرح نمود :

                                              دارایی = بدهی+سرمایه

این معادله بدان معناست که آنچه که امروز در تملک ما و تحت اختیار ماست (دارایی ) میتواند ازدو محل تهیه شده باشد .یا از محل وجه خود ما  (سرمایه) ویا بصورت قرضی (بدهی).

آنچه قابل ذکر است این است که  نگاهی به تاریخ بابلی ها و مصری ها نشان میدهد که آنها هم معاملات زمان خود را از طریق نوشتن بر لوحه های گلی و کاغذهای پاپیروس کنترل میکردند اما چیزی که امروزه بعنوان حسابداری دوبل مطرح می باشد حاصل تفکر بی نقص این ریاضیدان بزرگ ایتالیایی است که بعنوان پدر علم حسابداری نام گرفت .

این ریاضیدان بزرگ سرانجام در سال ۱۵۱۷ میلادی بدلیل کهولت سن و ناتوانی جسمی از دنیا رفت.

روحش شاد…

نوشته : نوید رضوانی

چگونه حسابدار شدم …..

در اواخر ترم ۲ حسابداری بودم که …

یکی از اقوام با من تماس گرفت و پیشنهاد کار در واحد مالی یک شرکتی رو در حوالی خیابان بهار به من داد.من هم خیلی ذوق داشتم که بتونم برای اولین بار تو عمرم در کاری فعالیت کنم که بصورت تئوری دوره اش رو دیده باشم اما از طرفی هم استرس این رو داشتم که منی که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارم چجوری از پس اینکار موفق بیرون بیام؟؟

خلاصه برای مصاحیه اولیه رفتم ومدیر مالی محترم اون شرکت یه چندتا سوال از اصول حسابداری ۲ و ۱ از من پرسید وفهمید که کتابهای اون ترمم رو خوب خوندم و از اونجایی که تو اون سمتی که میخواستن من رو استخدام کنن  برای ابتدای کارزیاد نیاز به تخصص خاصی نداشت من استخدام شدم.البته یکی دیگر از دلایل استخدام من اعتمادی بود که به من داشتن بدلیل آشنایی دوری که با مدیرعامل داشتم.

تو اوایل کار در اکثر موارد از من برای نوشتن دفاتر استفاده میکردن .شرایط خیلی سختی بود چون کسانی که دفتر روزنامه و معین و کل و… نوشتن میدونن که اینکار چقدر کسل کننده و خسته کننده اس .از طرف دیگه چون دانشجو بودم مجبور بودم در کنار کار کردن درس هم بخونم .اماهمینکه تو رشته خودم مشغول به کارشده بودم انگیزه درس خوندم رو چندین برابر میکرد .

کار اون شرکت واردات لپ تاپ از کشورهای ژاپن و چین بود.و تو داخل ایران به شرکتها و مغازه ها بصورت تعداد بالا بفروش میرسید .

مسئولیت انبار هم با من بود در واقع ما ۳ نفر تو واحد مالی بودیم که یک نفر مدیرمالی بودو یک نفر حسابدار شعبه بود و من هم کم کم بعد از ۵ یا ۶ ماه حسابدار مرکز شدم. انبار هایی که کالاهای اونها از نظر تنوع ، تنوع پایینی داشته باشن خوب قاعدتا مسئولیت انبار دار رو راحتتر میکنن.اما وقتی قیمت هر یک از اون کالاها خیلی گرون باشه و تقریبا ۱۰برابر حقوق یک ماهه شما باشه اونوقت بار مسئولیت روی شونه هاتون کاملا ملموس میشه.

مدیر مالی ما یه اقایی بودند بنام اقای صدیقی که ایشون بازنشسته از بانک سپه بودن و ازشون خیلی ممنونم که خیلی چیزها رو به من یاد دادند .اما بدلیل اینکه فرزندان ایشون ساکن کانادا بودند سه ماهه زمستان هر سال را به کانادا میرفتن و دوباره بهار به ایران میومدند. تقریبا ده ماه در اون شرکت کار کردم و در نهایت بدلیل تغییر مکان شرکت به بلوار میرداماد و دوری مسیر این شرکت رو علی الرغم میل باطنیم ترک کردم. اما چیزهایی که این تجربه به من یادداد این بود که بر خلاف تصور خیلی از دوستان که میگن حسابداری رو فقط باید تو کار یاد بگیری میتونم بگم من با این نظریه مخالفم چراکه هر چه بیشتر اطلاعات داشته باشی و اصول و مفروضات رو بهتر بدونی سرعت هماهنگیت با جایی  که در اونجا مشغول بکار میشی خیلی بیشتر هست و پیشرفت سریعتری داری .یکی از مزیتهای دیگه ای که این کار برام داشت این بود که در ابتدای کارم کسی کنارم بود که سابقه زیادی در امر حسابداری دولتی و بازرگانی داشت و همیشه به سوالاتی که در حین کار برام پیش میومد جواب میداد . در پایان این بحث میخوام چند تا توصیه داشته باشم برای کسایی که قراره تازه وارد کار مالی بشن و چند سال بعد اونروز رو جزء خاطره هاشون ببینن :

اول اینکه تا جایی که میتونین علاوه بر کتابهای دانشگاهیتون کتابهای مکمل هم بخونید

دوم اینکه سعی کنید جایی مشغول بکار بشین که مدیرمالی داشته باشه

سوم اینکه ترجیحا در جایی مشغول بکار بشین که از قوانین مالی و مالیاتی پیروی کنن .

موفق باشید- نوید رضوانی